Mzee wa miaka 98 aoa bibi wa miaka 88

Mzee Willy Kinyua (98) amefunga ndoa na Joyce Nyambura (88) baada ya wenza hao kuishi pamoja kwa zaidi ya miaka 60.

Wamefunga ndoa katika Kanisa la Ubatizo lililopo Solai kwenye Kaunti ya Nakuru nchini Kenya.

Wanandoa hao wenye watoto watano wanatembea kwa kutumia fimbo.

Kinyua amesema, alikuwa miongoni mwa waliopigana vita ya MauMau na kwamba, ingawa alikuwa porini kwa miaka tisa, Nyambura hakumsaliti.

“Nampenda Nyambura, ni mwanamke mrembo ambaye kila mara amekuwa chanzo cha nguvu zangu na kunitia moyo. Hajawahi kunisaliti ” amesema mzee huyo baada ya kufunga ndoa.

“Nampenda (Nyambura) kwa sababu ni mrembo sana. Nimfunue sura yake umuone” alimuuliza muongoza ibada akijibu swali la kiongozi huyo wa kiroho.

Nyambura amesema, amefurahi kusheherekea ndoa yake kama ambavyo kila mwanamke angependa iwe hivyo.

Bibi hiyo amesema, alimpenda sana Kinyua na kwamba wamekuwa wakiishi kwa amani.

Kwa mujibu wa Nyambura, ndoa zinavunjika kwa sababu wanaume wengi wanawasaliti wake zao kwa kuwa na uhusiano wa kimapenzi na wanawake wengine.

 

98 Comments

  1. “I will right away seize your rss as I can’t in finding your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Please let me understand in order that I may subscribe. Thanks.”

  2. “Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal site.”

  3. “wonderful put up, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t understand this. You should proceed your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!”

  4. “Hi there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!”

  5. “Thank you for this article. I’d also like to mention that it can end up being hard when you find yourself in school and simply starting out to create a long credit ranking. There are many college students who are only trying to endure and have a good or positive credit history can sometimes be a difficult matter to have.”

  6. “Thanks for another fantastic article. The place else may just anybody get that type of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m at the search for such info.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*